Artykuły

O szkodliwości e-liquidów

Aby szczegółowo omówić temat, warto podać konkretne liczby i przeanalizować skład e-liquidów, które są stosowane w e-papierosach.
Produkcję każdego e-liquidu zaczynamy od połączenia glikolu propylenowego z gliceryną roślinną. Są to składniki stosowane w medycynie oraz kosmetyce, a w przypadku e-liquidów tworzą bazę, z którą łączymy aromaty oraz nikotynę. Do pierwszych e-liquidów producenci dodawali także wodę demineralizowaną czy etanol. Obecnie jednak są to praktyki stosowane coraz rzadziej.

Nikotyna
Wbrew obiegowej opinii, nikotyna jest jedną z mniej szkodliwych substancji wdychanych wraz z dymem papierosów tradycyjnych (jej szkodliwość bywa przyrównywana do kofeiny), choć nie jest też obojętna dla zdrowia i jest środkiem silnie uzależniającym. W niskich stężeniach nikotyna ma łagodne działanie analgetyczne (przeciwbólowe), po przyjęciu większych dawek może jednak powodować działania niepożądane. Należy w tym miejscu podkreślić, że e-papieros nie jest w stanie dostarczyć jednorazowo takiej dawki nikotyny, która powodowałaby działania niepożądane zagrażające naszemu życiu.

Aromaty
Według pogłosek medialnych e-papierosy zawierają do 8000 szkodliwych substancji. Autorzy tych informacji traktują każdy aromat jako odrębną substancje szkodliwą. Jednak nie istnieją e-liquidy, które zawierają w sobie wszystkie wymyślone kiedykolwiek aromaty. Standardowo stosuje się od 1 do 5 aromatów w jednym e-liquidzie, a wszystkie składniki wymienione są w składzie na opakowaniu każdego płynu.

Czy e-liquidy są bezpieczne?
Rynek e-papierosów w Polsce reguluje „Ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. Zgodnie z jej zapisami, producenci oraz importerzy muszą dokonać szeregu badań, aby móc wprowadzić e-liquidy do sprzedaży.
Zakres zgłoszenia nowego produktu obejmuje m.in.:
-wykaz wszystkich składników i substancji wydzielanych w wyniku korzystania z wyrobu, w podziale na marki i rodzaje, wraz z ich ilościami;
-dane toksykologiczne dotyczące składników i substancji wydzielanych w wyrobie, w tym po podgrzaniu, ze szczególnym odniesieniem do wpływu ich wdychania na zdrowie konsumentów, uwzględniając w szczególności ich właściwości uzależniające;
-informacje na temat dawki nikotyny i jej absorpcji podczas spożywania wyrobu w normalnych lub racjonalnie przewidywalnych warunkach;

Dzięki temu mamy pewność co do najwyższej jakości i pełnego bezpieczeństwa płynów dostępnych w oficjalnej sieci dystrybucji produktów do e-palenia. Produkty niespełniające tych surowych wymagań nie zostaną dopuszczone do sprzedaży.

O doniesieniach na temat poważnych skutków zdrowotnych
W ostatnim czasie możemy usłyszeć, że stosowanie e-papierosów wywołało bardzo przykre skutki zdrowotne dla ich użytkowników. Źródłem tych informacji są Stany Zjednoczone.
Według obecnego stanu wiedzy możemy stwierdzić, że te informacje są prawdziwe. Istotne jest jednak to, że wspomniane osoby uzupełniały e-papierosy płynami, które NIE pochodziły z oficjalnych źródeł dystrybucji. Były to e-liquidy, do których użytkownicy samodzielnie dodawali substancje określane jako narkotyki lub inne, których nie używa się do produkcji e-liquidów dostępnych w oficjalnych sieciach dystrybucji. Co za tym idzie, takie płyny nie spełniały żadnych norm jakości, nie były bezpieczne. Proszę wybaczyć tak banalną analogię, ale tak samo, jak kieliszek nie jest winny bardzo poważnej chorobie – alkoholizmowi, tak samo nie można winić e-papierosa za to, że ktoś uzupełnił atomizer płynami zawierającymi niedozwolone substancje.

Podsumowanie
E-liquidy zawierają glicerynę, glikol, nikotynę, aromaty. Można stwierdzić, że zawierają minimum 4 substancje. W zależności od ilości aromatów użytych do stworzenia danego smaku, ta liczba może wzrosnąć do 10-15. Stosowanie e-papierosów nie jest obojętne dla zdrowia, ale z dużą dozą pewności można stwierdzić, że e-papierosy są zdrowsze od papierosów tradycyjnych. Zawierają mniej substancji szkodliwych oraz nie zachodzi w nich proces spalania tytoniu.

Źródła:
1.Thomas H. Brandon i inni, Electronic Nicotine Delivery Systems: A Policy Statement from the American Association for Cancer Research and the American Society of Clinical Oncology, „Clinical Cancer Research”, 3, 2015, s. 514–525, DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-14-2544 [stan na 2016-11-07].

2.Riccardo Polosa, Davide Campagna, Pasquale Caponnetto, What to advise to respiratory patients intending to use electronic cigarettes, „Discovery Medicine”, 109, 2015, s. 155–161, PMID: 26463097

3.FDA launches new, comprehensive campaign to warn kids about the dangers of e-cigarette use as part of agency’s Youth Tobacco Prevention Plan, amid evidence of sharply rising use among kids. 18 września 2018. [stan na 2019-01-30].

4.Internetowy System Aktów Prawnych RP